dnes je 29.5.2020

Input:

Ako môže umelá inteligencia zmeniť hackerské útoky?

3.10.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.92 Ako môže umelá inteligencia zmeniť hackerské útoky?

Barbora Ilić

Hackerské útoky sú stále premyslenejšie. Black hat hackerom v ich práci môže pomôcť aj AI a machine learning. Čo to znamená pre bezpečnosť na internete a akú hrozbu skutočne predstavujú automatizované vírusy, ktoré dokážu samé myslieť?

Antivírové spoločnosti, vrátane McAfee, Malwarebytes či ESET, vo svojich blogoch zaradili hrozbu automatizovaných útokov medzi top trendy v oblasti internetovej bezpečnosti pre rok 2019. Zabezpečenie systémov a ochrana osobných údajov v najbližších rokoch naberú na význame, podľa expertov sa môžeme „tešiť” aj na takéto útoky.

Pozor na heslá!

Patríte k ľuďom, ktorí používajú rovnaké a podobné heslá na prihlásenie do viacerých služieb? Je najvyšší čas zmeniť ich! Na scéne sa objavil tzv. „credential stuffing”, kedy hacker testuje získané užívateľské mená a heslá voči sociálnym sieťam, ecommerce stránkam, internet bankingu či iným webom. Ukradnuté heslá a užívateľské mená sú pre nich dostupné v rámci rôznych databáz, ktoré získajú na marketplace v dark webe. Či boli aj vaše údaje ukradnuté zistíte aj vďaka webu Have I been pwned. AI a machine learning môžu credential stuffing potlačiť o krok vpred, a to napríklad hádaním ďalších hesiel podľa doterajšieho správania užívateľa.

Ako sa chrániť?

  • - nepoužívajte rovnaké alebo podobné heslo vo viacerých účtoch,
  • - používajte generátor hesiel a manažéra hesiel,
  • - používajte dvojité zabezpečenie – cez sms alebo cez mobilnú aplikáciu,
  • - neukladajte si svoje heslá do textových súborov v počítači,
  • - heslá meňte ideálne každé dva mesiace,
  • - ak máte firmu, zabezpečte aby mali zamestnanci dvojité zabezpečenie na svojich e-mailoch a aby sa dostali do citlivých databáz len cez firemnú VPN sieť.

Nebezpečné chatboty

Chatboty patria v posledných rokoch k horúcim trendom v rámci marketingu a starostlivosti o zákazníkov. Hackeri dnes dokážu napadnúť existujúceho chatbota alebo nasadiť vlastných chatbotov na rôzne weby. Ich cieľom je poškodiť spoločnosti a tiež oklamať ľudí, aby klikli na nebezpečný link alebo zdieľali citlivé informácie.

Ako sa chrániť?

  • - neposkytujte chatbotu osobné údaje a heslá,
  • - neklikajte na linky, ktoré vyzerajú podozrivo,
  • - ak máte na webe chatbota, odhaľte nebezpečné útoky cez siete GAN,