3.5.3 Odmeňovanie konateľa, ktorý je súčasne zamestnancom
JUDr. Tímea Kovácsová; JUDr. Alexander Škrinár, CSc.
Možno funkciu konateľa spoločnosti vykonávať v pracovnom pomere?
Vzťah medzi štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu (konateľom) a spoločnosťou s ručením obmedzeným je tzv. absolútnym obchodom, ktorý sa vždy spravuje režimom Obchodného zákonníka.

Za akých podmienok môže byť konateľ v pracovnom pomere so spoločnosťou?
Platná právna úprava umožňuje, aby konateľ spoločnosti bol zároveň aj jej zamestnancom, v praxi najčastejšie vo funkcii riaditeľa, resp. manažéra spoločnosti.

Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnancom (konateľom) a zamestnávateľom (spoločnosťou s ručením obmedzeným), pričom pracovná zmluva nikdy nemôže byť uzavretá na výkon funkcie konateľa.

Podľa ust. § 7 ods. 3 ZP so zamestnancom, ktorý je aj štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu (konateľom), dohodne podstatné náležitosti v pracovnej zmluve (druh práce a jeho stručná charakteristika, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce, mzdové podmienky) orgán alebo právnická osoba, ktorá ho ako štatutárny orgán ustanovila.
V podmienkach spoločnosti s ručením obmedzeným bude týmto orgánom valné zhromaždenie alebo jediný spoločník v prípade jednoosobovej spoločnosti.
Takýto postup sa však neodporúča, lebo v praxi vznikali problémy pri rozlíšení, ktorú činnosť vykonávala táto osoba ako konateľ a akú vo funkcii riaditeľa spoločnosti. Pri spôsobení škody spoločnosti, riaditeľ spoločnosti zodpovedá podľa ustanovení Zákonníka práce len do výšky trojmesačného platu a ako konateľ do výšky spôsobenej škody s možnosťou preukázať liberačné dôvody zbavujúce ho celkom alebo čiastočne zodpovednosti za škodu.
Mzdové podmienky
Ak mzdové podmienky nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný ich zamestnávateľ dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve.

Ako sa zdaňuje príjem osoby konateľa z pracovnoprávneho pomeru?
Mzda zamestnanca, osoby konateľa v pracovnoprávnom pomere v spomínanej funkcii riadieľa, sa podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani (ďalej v texte ako „ZDP”) z príjmov považuje za príjem zo závislej činnosti.

V zmysle ust. § 5 ods. 1 písm. a) ZDP sú príjmami zo závislej činnosti príjmy zo súčasného alebo predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia.
Mzda zamestnanca podlieha dani z príjmov vo výške 19% zo základu zníženého o daňovú stratu a o nezdaniteľné časti dane, pričom základ (čiastočný základ) dane tvoria príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
Zdravotné poistenie
Pre účely zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení z.č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej v texte ako „ZoZP”) sa konateľ poberajúci mzdu z pracovnoprávneho pomeru považuje za zamestnanca (§ 11 ods. 3 písm. a) zákona č. 580/2004 Z.z.). Ako zamestnanec je povinný platiť preddavky na zdravotné poistenie, pričom vymeriavacím základom na platenie zdravotného poistenia je príjem zo závislej činnosti (t.j. mzda v zmysle pracovnej zmluvy), ktorý podlieha dani z príjmov. Sadzba poistného je pre konateľa 4% z vymeriavacieho základu a pre spoločnosť 10%.
Sociálne poistenie
Pre účely zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení sa konateľ poberajúci mzdu z pracovnoprávneho pomeru považuje za zamestnanca (§ 4 ods. 1 písm. a) zákona č. 461/2003 Z.z.). Konateľ majúci príjem na základe pracovnoprávneho pomeru musí platiť poistené do Sociálnej poisťovne, s výnimkou príjmu dohôd o prácach mimo pracovného pomeru – tam táto povinnosť nie je, okrem garančného a úrazového poistenia, ktoré sa však…